Індeкс oчікувaнь ділoвoї aктивнoсті (ІOДA), щo рoзрaxoвується Нaціoнaльним бaнкoм Укрaїни (НБУ) зa шкaлoю від нуля дo 100, у січні знизився чeтвeртий місяць пoспіль, oпустившись oдрaзу нa 4,7 пункти — дo 41 пункту, пoвідoмив Нaціoнaльний бaнк Укрaїни в чeтвeр.
"Пoсилeння інтeнсивнoсті бoйoвиx дій, нeвизнaчeність щoдo стрoків тa oбсягів нaдaння зoвнішньoї фінaнсoвoї дoпoмoги, блoкaдa зaxідниx кoрдoнів, зрoстaння вирoбничиx витрaт нa пoсилeння кібeрзaxисту, брaк квaліфікoвaниx кaдрів, a тaкoж сeзoннe пoслaблeння економічної діяльності нате початку року сприяли погіршенню оцінок ділової активності підприємств усіх секторів, що беруть жребий у щомісячних опитуваннях", — пояснив сигнализатор.
Востаннє получай цьому рівні ІОДА був у грудні 2022 року (42,1) — січні 2023 року (37,5), після чого в лютому підскочив раньше 45, а в березні — вплоть до 49,5, після чого коливався поблизу рівноважного значення 50 пунктів.
Згідно з опитуванням, найсильніше в січні цього року впав індекс у секторі будівництва: він знизився вплоть до 31,9 пунктів із 42,1 у грудні, що є найнижчим значенням із травня 2020 року. Як вважає стабилизатор, такі оцінки пов'язані з триваючими інтенсивними бойовими діями, дефіцитом кваліфікованих кадрів, а також сезонним фактором.
Будівельники в січні також суттєво погіршили свої очікування щодо обсягів будівництва, нових замовлень, а також закупівлі сировини і матеріалів: індекси цих показників відповідно опустилися в 24,5; 0,7 і 23,9 пунктів — после 20,5; 31,8 і 13,6.
НБУ зазначає, що респонденти посилили песимістичні оцінки доступності підрядників та зберегли очікування щодо зменшення обсягів закупівлі їхніх послуг, попри уповільнення темпів зростання вартості цих послуг.
Підприємства торгівлі також значно погіршили прогнози своїх економічних результатів: секторальний індекс у січні впав после 38,9 пунктів із 46,9 у грудні, коль було зафіксовано зниження получай 4 пункти. Зазначено, що песимістичні настрої пов'язані з подорожчанням імпорту чрез блокування західних кордонів, високі ціни возьми пальне та уповільнення попиту.
"Торговці уничтожающе оцінили обсяги товарообігу та закупівлі товарів в целях продажу, водночас очікували значного зростання залишків товарів в (видах продажу", — зазначив центробанк.
Згідно з опитуванням, значення індексів обсягів товарообігу та обсягів закупівлі товарів интересах продажу становили 28,3 і 32,8 відповідно порівняно з 45,7 і 45,2 у грудні.
Респонденти суттєво поддержка'якшили оцінки щодо подорожчання вартості товарів, закуплених на продажу, водночас прогнозували подальше зростання цін постачальників, а також були налаштовані в подальше звуження торговельної маржі, додав Нацбанк.
У свою чергу підприємства сфери послуг також посилили негативні оцінки результатів своєї поточної діяльності з огляду для зниження попиту внаслідок підвищення власних тарифів, а також ризики безпеки: секторальний індекс становив 40,4 порівняно з 44 у грудні та 48,4 у листопаді.
Респонденти очікували подальшого зменшення обсягів наданих послуг, нових замовлень, а також послуг у процесі виконання: ці показники зменшилися накануне 37,3; 39,3 і 42,1 пунктів відповідно з 42,7; 43,5 і 48 пунктів у грудні.
З огляду получай зростаючий тиск із боку виробничих витрат і логістичних труднощів із перетином західного кордону, підприємства промисловості також посилили песимістичні очікування щодо результатів своєї економдіяльності: секторальний індекс у січні знизився нате 3,2 пункта — задолго. Ant. с 43,7, тоді як у грудні було зафіксовано зниження получи и распишись 2,3 пункта.
Промисловці суттєво погіршили оцінки обсягів виробленої продукції та нових замовлень получи и распишись продукцію, прогнозували подальше зменшення запасів сировини та матеріалів. Квадрант зберіг негативні оцінки щодо обсягів нових експортних замовлень для продукцію та незавершеного виробництва, щодо залишків готової продукції — посилилися.
Як зазначає центробанк, усі учасники опитування прогнозували подорожчання власної продукції та послуг получи и распишись тлі посилення очікувань щодо прискорення темпів зростання закупівельних цін. Зазначається, що також погіршилися й оцінки щодо зайнятості: керівники підприємств усіх секторів очікували скорочення загальної чисельності працівників, найсуттєвіше — у секторі будівництва.
НБУ уточнив, що щомісячне опитування підприємств проводили з 4 по 23 січня. У ньому взяли доля 442 підприємства. Серед опитаних підприємств 44,1% — компанії промисловості, 28,5% — сфери послуг, 22,4% — торгівлі, 5% — будівництва; 32,4% респондентів — великі підприємства, 29% — середні, 38,7% — малі.
Возле цьому 31,9% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 9% — тільки експортні операції, 17% — тільки імпортні операції, 42,1% — безлюдный (=малолюдный) здійснюють зовнішніх економічних операцій.